... príležitosť na "páchanie" dobra...

Ivan Košalko je prvým slovenským Gallup® certifikovaným koučom silných stránok.

V neposlednom rade je to chápavý človek, ktorého cieľom je svojou prácou tvoriť hodnoty so zmyslom pre dobro a pozitívne vnímanie sveta.

Sme veľmi radi, že sa zapojil do kampane Art with benefits #PODMEDATVIAC.

Ako účastník iniciatívy Lemon coaching, ktorá združuje profesionálov z oblasti koučingu, psychológie a terapie, sa rozhodol bezplatne venovať časť svojho času a energie ľuďom, ktorí takéto služby potrebujú.

"Som v životnom období, keď je čas vracať životu to, čo mi dal."

Hovoríme, že pomoc znásobuje radosť a dobrý pocit. Ivan má podobnú skúsenosť. Viac sa dozviete, keď si prečítate jeho príbeh o tom, že pomoc - to je oxytocín navyše v našom živote :), dať viac, to je dať ľuďom ideu o dobre.


"Po 14 dňovej karanténe, ktorú som dodržal absolútne dôsledne, som si išiel kúpiť chlieb do Freshmarketu v Bratislave. V malom obchodíku pracovali dvaja mladí ľudia. Spýtal som sa ich, ako ich postihla aktuálna kríza. Bol som prekvapený, že zatiaľ čo supermarkety majú tržby ako pred Vianocami, tento obchodík zažíva pokles tržieb o 80%! Zaplatil som za chlieb a už som chcel odísť, keď sa ma mladý muž spýtal, či si nedám kávu. 14 dní som kávu nepil, keďže som bol v synovom byte, ktorý si pôžitok z kávy rigorózne vychutnáva iba v na to určených podnikoch a doma nemá žiadny kávovar. (Syn sa zotavuje po ťažkom úraze u nás doma.) Moja predstava o prvej káve po takej dlhej prestávke určite nebola, že to bude na stojáka, a tak moja spontánna odpoveď bola záporná. Potom som si však všimol, že v obchodíku je kvalitný stroj a povedal som si, že urobím dobrý skutok a ešte si pochutím na dobrom espresse. Hľadal som mince na zaplatenie 1,30 eura a keď som si iba sám pre seba povedal, že nemám dosť drobných, mladý muž mi povedal, že nevadí, nech dám, koľko mám. To, samozrejme, nepripadalo do úvahy, a to nielen preto, že im dramaticky klesli tržby. Zaplatil som teda bankovkou a povedal som, že 1,50. Keď som si vychutnal kávu (bola naozaj vynikajúca), mal som zlý pocit, že som im nedal aspoň 2 eurá. Veľmi ma preto potešilo, že som pred ďalším obchodom natrafil na predavača Nota bene a mohol som vyprodukovať dostatok oxytocínu, aby som si vykompenzoval pocit nedostatočne využitej príležitosti na "páchanie" dobra. Táto rozcvička mi nakoniec poslúžila na to, aby som prispel rádovo inou čiastkou na zbierku #KtoPomozeSlovensku."


Keď mi Ivan rozprával tento príbeh, hlavou mi prebehlo, že to je presne tak - môcť pomôcť je výsada, z ktorej máme mať radosť. Niekedy si ani neuvedomujeme radosť ktorú máme, ak niekomu pomôžeme. Niekedy si ani neuvedomujeme, že naša zlá alebo pochmúrna nálada pramení práve z toho, že sme, ako píše Ivan - nevyužili príležitosť zvýšiť si oxytocín konaním dobra. Všetci vieme, že najlepší spôsob, ako teraz pomáhať svetu aj sami sebe, je byť disciplinovaný a byť doma. Predsa len, nedalo mi to a neustále som premýšľala, ako skúsiť pomôcť, ako sa pričiniť o pokoj a lepšie to znášať. Tak vznikla kampaň #PODMEDATVIAC. Keď o niekoho prejavíme záujem, pomáhame mu tým, že mu dáme podporu. Niekedy je náročné pomáhať fyzicky či materiálne. Nikdy ale nepodceňujme pomoc - keď niekomu zdvihneme náladu a dodáme energiu, pretože sa oňho zaujímame. Tak takto sa snažím ja a všetci, ktorí mi pomáhajú - dodávať aspoň trochu podpory a uznania pre ľudí, ktorí neustále pomáhajú. Tým, ktorí nemôžu byť doma v bezpečnej karanténe. #PODMEDATVIAC znamená, že nečakáme, kým nás to trafí, ale sami vytvárame príležitosť, ako urobiť niekomu radosť, niekomu pomôcť, niekomu povedať - to zvládneš, drž sa