"kreatívna vnímavosť"


Pri spolupráci s Centrom Femina mi napadol obrovský prínos z tejto situácie pre nás všetkých. Je ich viac, ale tento považujem za jeden z tých, ktoré ak si uvedomíme môžu priniesť veľa dobrého. Pracovne som to nazvala "kreatívna všímavosť". Veľa vecí vieme zmeniť a veľa ľuďom vieme pomôcť ak sme všímaví. Teraz by sme sa mali snažiť byť vnímavejší a vymýšlať viac spôsobov ako sa jeden k druhému priblížiť, aj keď sa na prvý pohľad zdá že sa to nedá. Volanie o pomoc je často veľmi tiché až nevyditeľné. A teraz keď menej počujeme hluk áut, hluk hektického života, môžeme počuť aj tieto volania o pomoc. Hlavne možno zistíme koľko priateľov máme okolo seba, koľko ľudí sa pre istotu spýta či niečo nepotrebuješ. Možno nastal čas, aby "Ako sa máš?" konečne nebola iba fráza na ktorú nikto nečaká odpoveď. Centrum femina v tejto "kreatívnej vnímavosti" robí stále maximum.


“Museli sme hľadať nové možnosti ako sa priblížiť k ľuďom, ktorí nás najviac potrebujú a to sú ženy, ktoré zažívajú domáce násilie.V týchto dňoch sme rozbehli aj čet na našej stránke, aby aj klientky mohli s nami komunikovať online.
Najťažšiu situáciu zažívajú ženy, ktoré žijú v spoločnej domácnosti s tyranom. Nemajú možnosť domácnosť opustiť, častokrát sa ani dostať k mobilu či počítaču. Druhou skupinou sú rodiny, ktoré už pred pandémiou mali finančné problémy, ktoré sa teraz ešte prehĺbili, keďže mnohí o prácu prišli. Nemajú žiadnu finančnú rezervu, tak očakávame že už tento mesiac budú pod hranicou chudoby.
Trápia nás aj neúplné rodiny s malými deťmi, kde mama trpí chorobami. Chýbajú potraviny, lieky, dokonca máme prípad, že matka zúfalo zháňala notebooky, aby si deti mohli plniť školské povinnosti.
Vnímam v rozhovoroch väčšiu frustráciu klientov, ich obavy a strach.
Stupňuje sa domáce násilie a napätie v rodinách, v dôsledku izolácie v domácom prostredí. Preto chceme vyzvať všetkých, ktorí sa ocitnú v takejto situácii, aby nás kontaktovali.  
Naša organizácia je tu pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc a spoločne dokážeme a chceme hľadať riešenia.
Napriek tejto situácii sa nám podarilo zabezpečiť pre klientku a jej dieťa ubytovanie v krízovom centre, kde pre ňu pripravujú samostatnú izbu s príslušenstvom a to aj napriek sviatkom.
Dokonca nám naša klientka zavolala, že je bez práce a či my nepotrebujeme pomoc